GOF.cz je místo, kde se dozvíte odpovědi na vaše otázky. Otázky můžete pokládat jednoduše bez registrace.


Jaké národnosti byl český král a největší Čech Karel IV.

0 hlasů

otázáno Sep 15, 2011 napsal anonymní

1 odpověď

0 hlasů

Vím kam touto otázkou narážíte, ale musím vas sklamat. Opravdu nemůžu  jednoznačně napsat, že vítěz ankety Největší Čech byl Lucemburk.

Karel IV. byl potomek české  Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Vychován byl na dvoře francouzského krále. Karel byl markrabím Moravským a později i  Čeckým králem, hlavně to byl ale císař Svaté říše římské národa německého.

Karel IV. hovořil i psal  německy, francouzsky, latinsky, italsky a po příchodu do Čech se naučil i česky.

Z dnešního pohledu na národnosti bych řekl, že Karel IV. byl Němec, protože Němec byl jeho otec Jan Lucemburský (byl příslušníkem lucemburského rodu v oblasti s německy hovořícím obyvatelstvem).

Je ale nutné zdůraznit, že národnostné dělení v Evropě  jak je známe dnes, v době Karla IV. v  neexistovalo a národnostní příslušnosti se nepřikládal téměř žádný význam. A taky bych rád připomenul, že se nijak nekladl důraz ani na jednotný německý národ, častěji se hovořilo o Bavorech ńebo Sasích apod. 

Můj závěr tedy je, že Karel IV. byl významný státník, císař, dobrý katolík, příslušník významného evropského šlechtického rodu, který se vůbec nezabýval tím jaké je národnosti.

 

 

 

odpovězeno Sep 15, 2011 napsal Petr (1,960 bodů)

...